بخش های آزمایشگاه

پذیرش و جوابدهی

تاریخ انتشار : ١٣٩٦/٠٩/٢٠

نوع بخش :

پذیرش و جوابدهی


پذیرش و جواب دهی به عنوان بخشی کلیدی و حساس در هر آزمایشگاه تشخیص طبی محسوب می شوند به طوری که نحوه ی عملکرد این دو بخش، نتایج سایر فرآیندهای دخیل در انجام آزمایش و عملکرد کلی آزمایشگاه را تحت الشعاع قرار می دهد. در این راستا تلاش آزمایشگاه پاتوبیولوژی بهداد بر این است تا با به کار گیری نیروی کار با تجربه و تحصیل کرده در این زمینه از بروز خطاهای قبل و بعد از انجام آزمایش حداکثر پیشگیری را به عمل آورد.

بخش پذیرش آزمایشگاه پاتوبیولوژی بهداد در طبقه اول ساختمان استقرار یافته به طوری که مراجعین محترم می توانند بدون اتلاف وقت به پرسنل حاضر در استیشن پذیرش مراجعه نمایند. سالن انتظار آزمایشگاه نیز بر اساس استانداردهای لازم طراحی شده است. جهت سرعت در انجام فرایند پذیرش، رسیدگی به درخواست مراجعین و کاهش زمان انتظار آنها در این واحد چند نفر از پرسنل به طور همزمان پاسخگوی مراجعین می باشند. برای هر بیمار توضیح داده می شود که آزمایش، مربوط به  چه مواردی می باشد. سابقه بیماری و یا مصرف دارو نیز حتما از بیماران سوال می شود. همچنین شرایط ویژه ای که باید قبل از هر آزمایش رعایت شود برای هر بیمار توضیح داده می شود. مراجعین پس از پذیرش نسخه و دریافت اطلاعات لازم از سوی متصدیان پذیرش به واحد نمونه گیری راهنمایی می شوند.

خوش رویی و پاسخ گویی از شاخص های اساسی پرسنل واحد پذیرش و جوابدهی می باشد. پرسنل این بخش با برخورد حرفه ای و مناسب در پاسخ به سوالات مراجعه کنندگان اطلاعات مورد نیاز را در اختیار آن ها قرار می دهند و از سویی با طرح سوالات مناسب و ارائه پرسشنامه های ضروری در هنگام پذیرش، سابقه صحیحی از بیمار به دست می آورند که این امر نهایتا منجر به تطبیق علائم کلینیکال با نتیایج آزمایش می گردد

 

🔺جواب دهی

در آزمایشگاه پاتوبیولوژی بهداد جوابدهی آزمایشات عمومی به صورت روزانه می باشد و جوابدهی آزمایشات  عمومی اورژانس حداکثر 2 ساعت پس از نمونه گیری صورت می گیرد. نتایج آماده از طریق SMS  به مراجعین محترم اطلاع رسانی می گردد. نتایج آزمایش های تخصصی و فوق تخصصی در کوتاه ترین زمان ممکن ارائه می گردد و همکاران جوابدهی آزمایشگاه به محض آماده شدن نتیجه تست با شماره تلفن مراجعین تماس گرفته و آماده بودن جواب را به اطلاع می رسانند.

آزمایشگاه پاتوبیولوژی بهداد با هدف رفاه حال مراجعین محترم  آماده ارسال نتايج از طريق فاكس، پست و يا پيك به مقصد مورد نظر می باشد. همچنین جوابدهي آنلاين از طريق سايت آزمايشگاه قابل دسترس می باشد.

 

🔺از شاخص های مهم بخش پذیرش و جوابدهی عبارتند از:

  • استقرار سیستم مدیریت کیفیت در قالب استانداردهای ملی و ایزو (10002 +ISO 9001)
  • رعایت شأن مراجعین محترم با رفتار پسندیده از بدو ورود تا خروج از آزمایشگاه به طوری که خاطره ی خوبی را در ذهن مراجعین ایجاد نماید.
  • سرعت، دقت و صحت در پذیرش به طوری که میانگین زمان انتظار بیماران از بدو ورود تا خروج کمتر از 20 دقیقه می باشد.
  • وجود دو نفر به عنوان مدیر سالن که با رعایت صبر و با خوش رویی به تمام سوالات مراجعین پاسخگو بوده و آن ها را در تمام مراحل انجام آزمایش همراهی می نمایند.
  • رعایت کامل بهداشت و نظافت محیط و ایجاد فضایی مطلوب برای زمان انتظار